„Oh, te szépséges Hargita
Miért csalogatsz, miért hívsz vissza?
A Hargita hegy aljában,
a fenyvesek illatában,
otthon vagyok és vágyok vissza én.”
Népessége 736 fő, magyar
A szép házakból álló falu Székelyudvarhelytől 17 km-re északkeletre, Zetelakától 6 km-re fekszik, a Hargita – hegység ősi fenyvesei alatt.
Zeteváralja közigazgatásilag Zetelaka községhez tartozik, Ivó, Deság, Küküllőmező és Sikaszó településekkel együtt. „Porból lettünk, fából élünk!”- mondja a zetelaki székely. E mondás mögött több évszázados történelmi múlt és hagyomány rejtőzik, hisz évszázadokon keresztül a fa megmunkálása jelentette a megélhetést a közösségnek. Zsindelyfaragói, deszkavágó fűrészmalmai még néhány évtizede megélhetést biztosított a községnek. Csodálatra méltó székely kapukat faragtak és állítottak az „élet” elébe, amely ma is hirdeti és tanúsítja a famegmunkáláshoz értő, kiváló szakismeretekkel rendelkező, derék, zetelaki székely faragó-ácsmestereket. A famegmunkálás mellett az utóbbi tíz évben a turizmus is a falu húzó gazdasági ágazatai bejárható északra a Békás-szoros és Gyilkos- tó, nyugatra Korond, Parajd, Szováta, dél- és délkeletre a Hargita hegység, Szent Anna-tó, Mohos láp, Tusnád, Kézdivásárhely.
Erdély... egy hét margójára…
2018. június 25-én Nagyszentjános Község és a Közösen Érted Nagyszentjános Egyesület (KÉNE) delegációja, Erdélybe utaztunk, hogy a két község vezetői aláírják az előzetesen megbeszélt megállapodást a testvér-települési kapcsolat felvételéről, Nagyszentjános Község és a romániai Zeteváralja falu között.
Engedjék/engedjétek meg, hogy bemutassam az új testvér településünket.
Zeteváralja (románul: Sub Cetate) falu Romániában, Erdélyben, Hargita megyében (Hargita megye románul Judetul Harghita). A Zeteváralja nevet 1941-ben kapta a szép házakból álló falu. Székelyudvarhelytől 17 km-re, északkeletre, Zetelakától 6 km-re fekszik. Népessége 736 fő, teljesen magyar, székely emberek lakta terület. A község központja Zetelaka, amely 4.378 fős település, községközpontja öt falunak.
Zeteváralján számos régi tornácos székely ház és székely kapu található. A helyiek még őrzik az ősök hagyományát. Sok a gyönyörű látnivaló a környéken. A közeli Ivóról közelíthető meg a Hargita legmagasabb csúcsa, az 1801 m magas Madarasi-Hargita, a székelyek Szent hegye. A falutól 3 km-re fekszik, a Nagyküküllő és Sikaszó összefolyásánál 1976-1992 között létesített Zeteváraljai víztározó. Csíksomlyó, Ivó, Libán, Sikaszó, Homoródfürdő, Korond, Farkaslaka, Székelyudvarhely, Székelyszentkirály a vidék egyik legszebbjei. A környék a népművészetek, hagyományok és szokások egy kiapadhatatlan kincsesbányája. A népviseletek díszítésében is hűen tükröződik a helybéliek tehetsége és leleményessége. Érdekesség, hogy 2014 áprilisában, Zeteváralján vonták fel Erdély legnagyobb székely zászlóját, amely tizenöt méter hosszú és hét méter széles, rúdja pedig húsz méteres. Székelyföld címerében a régi magyar hitvilág két fő szimbóluma szerepel, a Nap és a hold.
Varázslatos Székelyföld… Románia közepén fekszik. Három megyéből áll: Marosból, Hargitából és Kovásznából. A három megye területe 17 063 négyzetkilométer, lakossága 1.128.200 fő. Az itt lakók 80%-a beszél magyarul. Ők a székelyek. Székelyföldet büszke nép lakja, amely több mint ezer éven át megőrizte identitását. Máig megmaradtak annak, aminek Isten teremtette Őket, mert tudják, hogy a világ szebb velük, mint nélkülük. Mindig kiálltak az igazukért, sok mindent meg kellett védeniük. Először is a hitüket, amely mindig segített nekik, hogy megmaradjanak, a tiszta folyókat és a tiszta levegőt, a falvakat és a városokat, a nagyszülők kapuit, amelyek a hagyományokat rejtik, megőrzik a múlt értékeit. Mindenki mindig megharcolja a maga harcát, miközben Székelyföld féltékenyen őrzi titkait.
Kivonat, a Megállapodás szövegéből:
MEGÁLLAPODÁS
TESTVÉRTELEPÜLÉSI KAPCSOLAT
FELVÉTELÉRŐL
Románia Zeteváralja településének és a Magyarország Nagyszentjános községének képviselői, meggyőződve annak felette üdvös és hasznos voltáról, hogy országaik és nemzeteik közötti baráti kapcsolatok a települések közötti együttműködés által elmélyülnek, annak szilárd tudatában, hogy a települések közötti baráti kapcsolatok gyakorivá, rendszeressé és gyümölcsözővé tétele polgáraik jólétének, műveltségének emelése érdekében igen nagy jelentőségű, polgárságuk kívánságának eleget téve
elhatározzák,
hogy a településeik között
testvér települési kapcsolat
kiépítésén munkálkodnak, amely kapcsolatnak főbb elveit az alábbiakban rögzítik:
1. §
A testvér települési kapcsolat legfőbb célja az, hogy a határ két oldalán élő népek között olyan szoros baráti kapcsolat jöjjön létre, hogy a két település lakossága egymást megismerje, tapasztalatait, kulturális értékeit az egymással való rendszeres találkozások által kicserélje.
2. §
(1) A két település képviselői tudják, hogy ezen kapcsolat akkor lesz eredményes és életképes, ha polgáraik abban a lehető legaktívabban részt vesznek.
(2) Törekedni fognak jelen okmány aláírói arra, hogy a két település kapcsolata ne merüljön ki az önkormányzati és közigazgatási vezetők találkozásaiban, hanem abban a polgárság lehető legszélesebb köre bevonassék.
3. §
Szükséges és kívánatos az, hogy különösen az ifjúság számára nyíljék lehetőség a találkozásra, mivel jelen okmány aláírói kiemelt jelentőséget tulajdonítanak annak, hogy a fiatal, jóra és rosszra egyaránt fogékony korosztályban a más népek és nemzetek iránti tisztelet, türelem és megbecsülés érzései erősödjenek, hogy földrészünkről a nemzeti gyűlölködés örökre száműzettessék.
4. §
Jelen okmány aláírói szerint nagy jelentőséghez juthat a két településen működő különféle intézmények és polgáraik által életre hívott legkülönbözőbb jellegű egyesületek között kialakítható és rendszeressé tehető együttműködés, amely az élet szinte minden területén virágozhat, s egyidejűleg szolgálhatja népeik barátságának elmélyülését, és az településeik közötti együttműködés erősödését.
5. §
(1) Mindkét aláíró fél nagy fontosságot tulajdonít annak is, hogy a két település gazdasági szakemberei, vállalkozói és gazdálkodó szervezetei számára lehetőség nyíljék a rendszeres tapasztalat információ- cserére, a gazdasági kapcsolatok kialakítására.
6. §
Jelen megállapodás az aláírás napján lép életbe, s ezen megállapodást bármely időben, teljes egészében, illetőleg részletében meg lehet változtatni a felek kölcsönös megegyezése alapján.
Kelt: Zeteváralja, 2018. 06. 28.
Boldogan voltunk tanúi a testvér települési megállapodás aláírásának, melyet a két község vezető emberei, Nagyszentjános Község részéről Friderics Cecília Polgármester Asszony, Zeteváralja részéről Mátyás Gábor Szentszéki tanácsos Főtisztelendő Plébános Atya, Kandó Dénes tanácsos, Pál Barna tanácsos és Sándy Lajos Igazgató Úr megpecsételtek.
Tisztelettel:
Tóthné Varga Brigitta
Kulturális Bizottság elnöke
Madarasi Hargita, a székelyek szent hegye
Az - aláírás után – Friderics Cecília polgármester, Mátyás Gábor Szentszéki Tanácsos, Kandó Dénes tanácsos, Pál Barna tanácsos, Sándy Dénes Igazgató
Zeteváralja temploma
Zeteváralja Parókia és az Alleluja panzió
Csíksomlyó